...

Mittenwald – malownicze alpejskie miasteczko

Poznaj najpiękniejsze moim zdaniem alpejskie miasteczko w Niemczech!

Mittenwald to niewielkie miasteczko leżące 20 kilometrów od Garmisch-Partenkirchen. Wszyscy z reguły jadą do tego bardziej znanego kurortu, a tymczasem w Mittenwaldzie jest masa atrakcji, które warto zobaczyć. Jest tutaj kolejka na Karwendel, cztery jeziora, piękny widok z góry Hoher Kranzberg, wąwóz, wodospady i piękne miasteczko, którym można się zachwycać. Osobiście byłem tutaj już sześć razy i ani razu się nie nudziłem. Powiedziałbym, że w Mittenwaldzie jest dużo spokojniej i czuć tutaj prawdziwy alpejski klimat. Generalnie wszystkie atrakcje są osiągalne na piechotę z centrum miejscowości, co jest wielkim atutem.

Mittenwald – jak dojechać?

Do Mittenwaldu można dojechać bezpośrednio pociągiem z Monachium. Czas jazdy wynosi około 1 godziny i 50 minut. Natomiast podróż z nieodległego Garmisch-Partenkirchen zajmie około 20-30 minut. Tradycyjnie polecam zakup biletu Bayern Ticket.

Osoby podróżujące samochodem mogą zaparkować auto na dużym płatnym parkingu niedaleko dworca kolejowego w Mittenwaldzie.

Karwendel (2244 m n.p.m) – największa atrakcja Mittenwaldu

Na taką wysokość możemy się wznieść dzięki drugiej pod względem wysokości kolejce linowej w Niemczech. Pierwsze miejsce pod tym względem zajmuje Zugspitze (2962 m n.p.m.) w Garmisch-Partenkirchen, a trzeci stopień podium uzupełnia Nebelhorn (2224 m n.p.m.) w Oberstdorfie.

Karwendel kolejka w Mittenald
kolejka na Karwendel

Z dolnej stacji kolejki (933 m n.p.m.) wznosimy się na 2244 m n.p.m. Przewyższenie wynosi około 1300 metrów. Czas jazdy w górę wynosi jakieś 10 minut. Obok stacji kolejki znajduje się parking. Z dworca kolejowego spacer zajmie turystom około 15 minut.

Karwendel - Alpy - Mittenwald

Aktualny cennik kolejki dostępny tutaj. Cena wynosi ponad 30 € dla osoby dorosłej. Widoki z tej wysokości są zdecydowanie warte wydanych pieniędzy. Myślę, że na tą bawarską atrakcję trzeba przeznaczyć z 3-4 godziny, aby nacieszyć się pięknem alpejskich szczytów otaczających nas z każdej strony. Wysokość jest porównywalna z naszymi Tatrami, ale widoki są niesamowite.

Karwendel - Mittenwald
widok na Mittenald

Po wjeździe na Karwendel jest też opcja zdobycia szczytu Westliche Karwendelspitze (2385 m n.p.m.). W trakcie drogi na górę ułatwieniem okazać się mogą łańcuchy, które pojawiają się na tej trasie. Osoby niemające lęku wysokości powinny sobie poradzić i wejść na samą górę.

Westliche Karwendelspitze
Westliche Karwendelspitze (2385 m n.p.m.)
Piękne widoki z Karendel z Mittenwaldzie

Pasmo Karwendel to także raj dla fanów wspinaczki górskiej. Mnóstwo tutaj tras o różnym poziomie trudności dla ludzi lubiących adrenalinę.

Mittewald - wpinaczka

Fani zimowego szaleństwa mogą skorzystać z najdłuższej, bo aż 7 kilometrowej trasy narciarskiej w Niemczech („Dammkar”). Trasa uznawana jest za jedną z najbardziej spektakularnych w całych Alpach.

Karwendel - restauracja

Warto skorzystać z oferty restauracji znajdującej się na Karwendel. W ofercie gastronomicznej znaleźć można potrawy kuchni regionalnej i miejscowe piwo. Na tarasie restauracyjnym można skorzystać z bezpłatnych leżaków.

Wąwóz Leutascher Geisterklamm i Mittenwalder Wasserfallsteig

Wodospad i Wąwóz w Mittenwaldzie otwarte są od maja do października. Wejście do Leutascher Geisterklamm jest bezpłatne. Wąwóz leży na pograniczu austriacko-niemieckim. Jego najpiękniejszą częścią jest Panoramabrücke. Aby dojść do tej spektakularnej części należy iść leśną ścieżką. Trasa zajmie nam kilkadziesiąt minut. Widoki warte są tego wysiłku. Nawet rodziny z dziećmi powinny sobie poradzić.

Leutaschklamm
Szlak do wąwozu
Mittenwald - widok - wawóz
Mittenwalder Wasserfallsteig
za chwilę będzie wodospad

Aby zobaczyć 23 metrowy wodospad musimy kupić bilet za kilka euro w kiosku zlokalizowanym nieopodal. Możemy w nim zaopatrzyć się w coś do jedzenia, picia, a także jakieś drobne pamiątki. Jest to krótki odcinek, bo do przejścia mamy tylko 200 m, aby zobaczyć wodospad. Widok jest ładny, ale czy warto wydać na to kilka euro to już kwestia indywidualna.

Mittenwald w drodze do wodospadu
Wodospad w Mittenwaldzie
Szlak do wąwozu w Mittenwaldzie
Panoramabrücke - Mittenwald
Panoramabrücke
najpiękniejsza część Leutascher Geisterklamm
Mittenwald w Alpach Bawarskich

W drodze powrotnej możemy ponownie zobaczyć Mittenwald albo ruszyć szlakiem w kierunku alpejskiego Jeziora Lautersee. Czas dojścia do jeziora wynosi około 35 minut. Idąc dalej zobaczymy Jezioro Ferchensee. O tych i innych jeziorach w Mittenwaldzie opowiem jeszcze w dalszej części tego wpisu.

szlaki górskie w alpach niemieckich

Mittenwald – piękne miasto w Bawarii

Mittenwald to nie tylko atrakcje górskie. Samo miasteczko jest piękne, choć nieduże. Od razu rzuca się w oczy wieża barokowego kościoła Św. Piotra i Pawła. Kościół zarówno na zewnątrz i w środku zachwyca. W Mittenwaldzie jest wiele budynków zdobionych techniką Lüftlmalerei. Te wręcz bajkowe domy zdobią miasto i cieszą oko turystów. Najwięcej budynków z Lüftlmalerei zobaczyć można w Garmisch-Partenkirchen, Mittenwaldzie i w Oberammergau.

kościół w centrum Mittenwaldu
wnętrze kościoła w Mittenwaldzie
 Lüftlmalerei w Bawarii
 Lüftlmalerei - Mittenwald
piękny domek z  Lüftlmalerei w Mittenwaldzie

Mittenwald to także raj dla fanów instrumentów smyczkowych. Do dnia dzisiejszego działa tutaj około dziesięciu zakładów lutniczych. Muzeum lutnictwa (Geigenbaumuseum) przedstawia tradycje związane z wyrobem instrumentów strunowych. Muzeum składa się z dwóch części. Pierwsza wystawa pokazuje instrumenty produkowane przez słynną rodzinę Klotzów. Druga z kolei związana jest z historią miasta.

Mittenwald - skrzypce

Skrzypce to jeden z symboli alpejskiego miasteczka. Za moment wyłoni się piękne osiedle domków alpejskich, którymi można się zachwycać.

Mittenwald - osiedle domków alpejskich

Idąc w kierunku alpejskich domostw pokaże nam się drogowskaz górski. Dostępne jest tutaj kilka szlaków, którymi możemy podążyć. Można zobaczyć panoramę miasta wchodząc na Kalvarienberg. Innym pomysłem może być wędrówka do alpejskich jezior, które w Mittenwaldzie są aż cztery: Lautersee, Luttensee, Ferchensee i Wildensee.

Mittenwald - Szlak na Kalvarienberg

Lautersee i Ferchensee

Lautersee to niewielkie alpejskie jezioro, w którym można się kąpać. Zaraz przy jeziorze znajduje się mały hotelik i trzy gospody, w których możemy coś zjeść i się napić po górskiej wędrówce. Działa tutaj wypożyczalnia łodzi. Warto się zatrzymać także przy Kaplicy Maryi Królowej.

Jezioro Lauterseee - alpejskie jezioro
Lautersee
Lautersee - Alpy Bawarskie
Mittenwald - Kaplica Maryi Królowej
Kaplica Maryi Królowej

Ferchensee to kolejne jeziorko w Mittenwaldzie. Leży ono na wysokości 1060 m n.p.m. Także i w tym alpejskim zbiorniku można się kąpać. W sezonie letnim temperatura wody przekracza nawet 20 stopni. Przy Jeziorze Ferchensee działa także mała gospoda i wypożyczalnia łódek. Do Jeziora można się dostać na piechotę, rowerem lub autobusem.

Ferchensee

W sezonie turystycznym od maja do listopada kursuje autobus do obu jezior z przystanku przy dworcu w Mittenwaldzie. Rozkład jazdy dostępny jest tutaj.

Hoher Kranzberg – góra z widokiem na Mittenwald

Hoher Kranzberg (1391 m n.p.m.) to alpejski szczyt w miejscowości Mittenwald. Wędrówkę zaczynamy na Kalvarienberg, która znajduje się zaraz przy parkingu Kranzberg-Sessellift. Jest to bardzo blisko centrum, więc warto ten odcinek przejść na piechotę. Tam znajduje się jeden z najlepszych punktów widokowych na Mittenwald. Należy nadmienić, że w sezonie zimowym na Kranzberg działa stok narciarski i 1,5 kilometrowy darmowy naturalny tor saneczkowy.

Górę można zdobyć na dwa sposoby. Można wejść na szczyt wyznaczonym szlakiem albo można skorzystać z kolejki krzesełkowej Kranzberg-Sessellift (Kranzberg Sesselbahn). Stacja dolna kolejki leży na wysokości 980 m n.p.m. Natomiast górna stacja kolejki znajduje się na wysokości 1200 m n.p.m. Kolejka ma długość 1420 m. Czas jazdy wynosi około 15 minut. Stąd na Hoher Kranzberg już tylko 30 minutowy marsz. O tym jak zdobyć szczyt na piechotę będziecie mogli przeczytać za chwilę.

Kalvarienberg
Kalvarienberg
przepiękny widok na Mittenwald z Kalvarienberg

W drodze na Hoher Kranzberg

Wędrówkę zaczynamy na Kalvarienberg. Następnie mijamy kolejkę Kranzberg-Sessellift. Tutaj pojawia się drogowskaz górski. Można udać się w kierunku jezior Luttensee (45 minut) i Wildensee (1 h) albo ruszyć na Hoher Kranzberg (1 h 35 min.) Ruszamy na wspomniany już szczyt. Trasa nie należy do ciężkich, ale trzeba się przygotować na odrobinę wysiłku.

Idąc pod górę miniemy niewielką kapliczkę. Widoki z każdą minutą będą coraz lepsze. 30 minut przed końcem wędrówki dotrzemy do gospody Sankt Anton, gdzie można sobie zrobić przerwę.

kapliczka na Hoher Kranzberg
kolejka Mittenwald
Sankt Anton - Mittenwald

W pobliżu Sankt Anton znajduje się stacja końcowa kolejki na Kranzberg. Idąc na Hoher Kranzberg dotrzemy także do punktu widokowego, z którego zobaczymy wiele alpejskich szczytów i Jezioro Wildensee.

Widok na Wildensee z Hoher Kranzberg
Wildensee

Po trudach wędrówki można odpocząć na szczycie korzystając z drewnianych leżaków. Warto zatrzymać się tutaj na dłużej.

Prawie na szczycie Hoher Kranzberg w Alpach Niemieckich
Panorama z Hoher Kranzberg w Mkttenaldzie
Widok na Mittenwald z góry Hoher Kranzberg
szlaki na Hoher Kranzberg - Mittenwald

Możemy wrócić do Mittenwaldu tym samym szlakiem, którym przyszliśmy. Zajmie nam to około 1h 25 minut. Ciekawszą opcją wydaje się zdobycie alpejskich jezior. Są aż cztery do wyboru: Ferchensee, Lautersee, Luttensee i Wildensee.

Bawarskie jeziora – Luttensee i Wildensee

Najlepszą opcją będzie rozpoczęcie wędrówki z parkingu przy stacji dolnej Kranzberg Sesselbahn. Idąc wyznaczonym szlakiem dotrzemy do Luttensee w 45 minut, a do Wildensee w 1 h. Samochód można zostawić również na płatnym parkingu Skilift Luttensee 1. Stąd do Luttensee będzie najbliżej.

Panorama Mittenwaldu - w drodze do Luttensee
Alpy Bawarskie w Mittenwaldzie - Luttensee

W drodze do Luttensee mamy piękny widok na Mittenwald i otaczające miasto Alpy. Idąc dalej zobaczymy dziwne znaki mówiące o strefie militarnej. W Mittenwaldzie stacjonuje 233. Batalion Piechoty Górskiej. Chwilę później wyłoni się niewielkie Jezioro Luttensee, które po prostu zachwyca. Odbijające się w tafli wody górskie szczyty to coś pięknego. Warto to zobaczyć na własne oczy.

strefa militarna - Mittenwald
Alpejskie Jezioro Luttensee
Luttensee - bawarskie jezioro - Mittenwald

Na koniec warto zobaczyć jeszcze Wildensee. Nie jest ono duże, ale widok na Alpy robi wrażenie. Nieopodal zbiornika wodnego mieści się gospoda, w której możemy sobie zrobić przerwę. Przy Wildensee jest też kilka ławeczek na, których można posiedzieć i podziwiać piękno górskiego krajobrazu.

Jezioro Wildensee - Alpy Bawarskie
Wildensee
widok na Wildensee - kula refrakcyjna
Mittewnald - Wildensee - Bawaria
Jezioro Wildensee - alpejskie jezioro w Bawarii

Mittenwald jest bardzo atrakcyjną turystycznie miejscowością w Bawarii. Aby zobaczyć na spokojnie wszystkie atrakcje potrzebujemy 2-3 dni. Zamiast do Garmisch-Partenkirchen warto przyjechać do Mittenwaldu, gdzie jest cisza i spokój. Najlepszą porą na przyjazd do miasteczka jest okres od maja do października, gdy wszystkie atrakcje są dostępne dla górskich wędrowców.

Zapraszam także na mojego Facebooka i Instagram. Bardzo dziękuję za każdy komentarz, polubienie na Facebooku i zaobserwowanie na Instagramie. Takie wsparcie bardzo motywuje do działania i do powstania kolejnych treści na blogu. 🙂

Leave a reply

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.