...

Nebelhorn – atrakcja Oberstdorfu i Alp Bawarskich

Nebelhorn – góra z widokiem na 400 alpejskich szczytów

W Oberstdorfie miałem okazję w zeszłą sobotę być po raz piąty i z pewnością nie po raz ostatni. Tym razem celem podróży było zdobycie szczytu Nebelhorn (2224 m n.p.m.) w Alpach Algawskich. Wydaje się, że nie jest to imponująca wysokość, ale mimo to widoki robią wrażenie. W polskich Tatrach mamy wiele łatwo osiągalnych dwutysięczników. Kilka z nich zdobyłem, ale w Alpach nie miałem okazji wejść jeszcze tak wysoko. Oberstdorf leży w regionie geograficznym zwanym Allgäu.

Dojazd do Oberstdorfu

Z wielu bawarskich miast można dojechać bezpośrednio do Oberstdorfu. Dotrzeć do alpejskiego kurortu możemy m.in.: z Augsburga, Norymbergi, Monachium i Ulm. Najkorzystniejszą opcją jest zakup biletu kolejowego po Bawarii o nazwie Bayern Ticket. Do tego uzdrowiska wyruszyliśmy z Norymbergi w sobotę o 7:16, a na miejscu mieliśmy dotrzeć planowo o 10:22, ale nasz pociąg miał awarię. W Buchloe musieliśmy wysiąść i czekać na kolejne połączenie. Dotarliśmy do Oberstdorfu ostatecznie o 11:40, czyli z dużym opóźnieniem. Plan wyjazdu udało się na szczęście zrealizować w 100 %. Udało mi się wejść na słynny szczyt Alp Algawskich, a znajomi dotarli do Wąwozu Breitachklamm. Dystans z dworca w Oberstdorfie do stacji dolnej kolejki Nebelhornbahn można pokonać w niecałe dwadzieścia minut.

Kolejka na Nebelhorn

Jak już wyżej wspomniałem kolejka na Nebelhorn znajduje się w samym centrum miasta. Zatem dotarcie do niej nie sprawi Wam problemu. Ten szczyt Alp w Niemczech liczy sobie dokładnie 2224 m n.p.m. Osobom, które nie mają dobrej kondycji i nie wspinały się na takie wysokości odradza wejście na piechotę. Ale nic straconego, bo góra jest dostępna dla wszystkich chętnych. Można kupić po prostu bilet i wjechać na sam wierzchołek tego dwutysięcznika.

Stacja dolna kolejki na Nebelhorn położona jest na wysokości 823 m n.p.m. Wyżej znajduje się stacja kolejki Seealpe, która z kolei jest na wysokości 1280 m n.p.m. Przedostatnią stacją kolejki Nebelhornbahn jest Höfatsblick leży już ponad 1100 m wyżej niż początkowa stacja w Oberstdorfie. Ostatnim etapem jest wjazd na Gipfelstation, a to oznacza, że wznieśliśmy się na wysokość 2224 m n.p.m.

Bilet wstępu do kolejki w Oberstdorfie nie należy do najtańszych. W chwili obecnej (stan: marzec 2022) koszt wjazdu i zjazdu kosztuje 44€. Jednak widoki, które rozpościerają się z samego szczytu zrekompensują dość wysoki koszt tej atrakcji Oberstdorfu. Tuż obok niego mamy do dyspozycji także platformę widokową i taras widokowy, które są bardzo oblegane przez turystów.

Nebelhorn - alpy bawarskie
stacja dolna kolejki (823 m n.p.m.)
Seealpe - alpy bawarskie
Seealpe (1280 m n.p.m.)
alpy niemieckie - Oberstdorf
Höfatsblick (1932 m n.p.m.)
Gipfelstation
Gipfelstation (2.224 m n.p.m.)

Wejście na Nebelhorn

Można oczywiście skorzystać z kolejki, ale ja chciałem spełnić swoje marzenie zaliczyć dwutysięcznik w Alpach bez „wspomagania”. Udało mi się, ale nie było to łatwe zadanie… Początek szlaku zaczyna się między kolejką na Nebelhorn a skocznią narciarską w Oberstdorfie znaną z Turnieju Czterech Skoczni.

szlak na Nebelhorn
skocznia w Oberstdorfie z Turnieju Czterech Skoczni

Od Audi Arena Oberstdorf wiedzie przepiękny szlak do Seealpe przez Faltenbachtobel. Jest tam mnóstwo wodospadów. Bardzo malownicza trasa dostępna dla każdego. Konieczne jednak jest dobre obuwie, bo momentami jest ślisko i mokro. Nie ma żartów. Na bezpieczeństwie nie można oszczędzać.

wodospady w Bawarii
Rubihorn - szlak

Po około 50 minutach od startu udało mi się dotrzeć do Seealpe. Tam mamy rozwidlenie szlaków. Możemy iść dalej na wierzchołek z widokiem na 400 szczytów albo wspiąć się na Rubihorn.

Za chwilę czekał mnie zdecydowanie najtrudniejszy fragment trasy. 2 km piekło…  🙂 Non stop pod górę, serpentyny, a nachylenie momentami osiąga około 40 %. Musiałem zrobić sobie krótkie przerwy, aby się posilić i nawodnić, bo nie było łatwo w ciągu godzinnego marszu zrobić przewyższenie 700 m. Tego odcinka nie polecam osobom bez dobrej kondycji.

Nebelhorn - wędrówka w alpach niemieckich
ten piekielny odcinek pod górę…

Już coraz bliżej było do Höfatsblick (1932 m n.p.m.) Widoki były coraz ładniejsze.

Alpy Algawskie
Höfatsblick - stacja Nebelhorn
Höfatsblick

Ostatni fragment trasy na Nebelhorn

Od drugiej stacji kolejki Höfatsblick do samego szczytu Nebelhorn dzielił mnie jeszcze około godzinny marsz. Na zdjęciach poniżej możecie zobaczyć jak jest tam pięknie.

Nebehorn - Allgäu
Nebelhorn - atrakcje bawarii
nebelhorn - bawaria atrakcje

Na alpejskim szczycie

Szczyt zdobyty! Zajęło mi to 2 godziny 50 minut. Tę trasę w normalnym tempie robi się w 4-5 godzin. Zejście jest dużo łatwiejsze. Ze szczytu zbiegłem… Zajeło mi to godzinę i piętnaście minut. Czyli całą trasę pokonałem w 4 h 15 minut. To było szaleństwo, ale radość z wyczynu była niesamowita. Nebelhorn jest zdecydowanie szczytem, który warto zdobyć albo na niego wjechać. Po więcej informacji odsyłam na stronę internetową kolejki. Na tym kończę dzisiejszy wpis i zapraszam do dokładnego opisu atrakcji Oberstdorfu.

Alpy Niemieckie w Oberstdorfie
Nebelhorn - Alpy Algawskie
Nebelhorn
atrakcja Oberstdorfu
krzyż na Nebelhornie
2224 m n.p.m.
Nebelhorn - bawaria - niemcy
widok na Alpy Bawarskie - Nebelhorn
powrót do Oberstdorfu
W Oberstdorfie

Z góry dziękuję za każdy komentarz, polubienie na Facebooku i zaobserwowanie na Instagramie. Takie wsparcie bardzo motywuje do działania i do powstania kolejnych treści na blogu. 🙂

Leave a reply

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.