...

Oberstdorf – atrakcje Alp Algawskich

Dlaczego warto przyjechać do Oberstdorfu?

Oberstdorf  to kilkunastotysięczne uzdrowisko położone w południowej części Niemiec. Kurort ten słynie z organizacji zawodów w ramach Turnieju Czterech Skoczni. Oberstdorf w sezonie zimowym przyciąga fanów nart i snowboardu, a w sezonie letnim fanów górskich wędrówek.

Oberstdorf – dojazd

Do Oberstdorfu można dojechać pociągiem z Augsburga, Monachium, Norymbergi czy Ulm, czyli z wielu bawarskich miast. Najlepszą opcją jest zakup biletu Bayern Ticket.

Kolejka na Nebelhorn

Nebelhornbahn była w remoncie i dopiero od kilku miesięcy można z niej ponownie korzystać. Z wysokości 823 m n.p.m. możemy się dzięki kolejce wznieść na 2224 m n.p.m. Pierwsza stacja kolejki to Seealpe 1280 m n.p.m. Kolejna stacja kolejki (Höfatsblick) jest położona na wysokości 1932 m n.p.m., a ostatnia Gipfelstation 2224 m n.p.m. Różnica wysokości między stacją dolną a stacją przy samym szczycie wynosi przeszło 1400 m. Nebelhornbahn  jest moim zdaniem największa atrakcja tego miasteczka.  Widok na ponad 400 górskich szczytów zapiera dech w piersiach. Z dworca kolejowego w Oberstorfie do stacji dolnej kolejki jest tylko 1 km, więc spacerkiem ten dystans można pokonać w kilkanaście minut.  Po więcej informacji odsyłam do bardziej szczegółowego wpisu o górze Nebelhorn.

Oberstdorf - Nebelhornbahn - kolejka na Nebelhorn
Oberstdorf - widoki z Neblehorn na Alpy Algawskie
widoki ze szczytu Nebelhorn

Oberstdorf – skocznia narciarska

Kolejnym punktem wycieczki może być zwiedzanie kompleksu skoczni narciarskich. Na największej z nich czyli Schattenbergschanze odbywa się tradycyjnie pierwszy konkurs Turnieju Czterech Skoczni. Po więcej informacji odsyłam  na stronę internetową Audi Areny.

Skocznia w Oberstdorfie
Audi Arena w Oberstdorfie
Oberstdorf - Allgäu
Zwiedzanie Bawarii - Alpy Algawskie

Wąwóz Breitachklamm

Wąwóz znajduje się na pograniczu niemiecko-austriackim. To cudo natury uważane jest za jeden z najgłębszych  wąwozów w Europie środkowej.  Breitachklamm rozciąga się od miejscowości  Tiefenbach w Niemczech  po małą dolinę Kleinwalsertal  w Austrii. Wąwóz wart jest zobaczenia zarówno latem, gdy jest tutaj przyjemnie chłodno, ale też zimą gdy panuje tutaj bajkowa sceneria. Śnieg, lód, zamarznięte wodospady dodają temu miejscu szczególnego uroku. Lodowe ściany wąwozu wyglądają szczególnie imponująco podczas zimowego zwiedzania z pochodniami.

Cena biletu dla  dziecka (5-15 lat) wynosi 2,50 €. Dorośli i dzieci od 16 roku życia za wstęp muszą zapłacić 6,5 €. Do wąwozu można dojechać z Oberstdorfu np. autobusem linii 44. Jeśli wyjdziemy z wąwozu po stronie austriackie to tam także powinniśmy złapać autobus (linia numer 1), którym wrócimy do bawarskiego kurortu. Jeśli korzystamy z Bayern Ticket to za bilet autobusowy (linia 44) w stronę Breitachklamm nie musimy dodatkowo płacić. Natomiast powrót autobusem ze strony austriackiej będzie kosztował kilka euro.

W związku z ograniczeniami pandemicznymi ruch w wąwozie jest w tym momencie jednokierunkowy. Oznacza to, że początek wędrówki musimy zacząć od kasy po stronie niemieckiej. Nie można w tym momencie zawrócić, więc aby wrócić do Oberstdorfu musimy przejść cały wąwóz i potem inną ścieżką wrócić do miasta. Jeśli jesteśmy bez samochodu to lepszym rozwiązaniem będzie powrót autobusem już z Austrii. Pozwoli nam to zaoszczędzić sporo czasu.

Oberstdorf - Breitachklamm  jesienią
Wąwóz Breitachklamm w zimie - atrakcja Bawarii
Breitachklamm w zimie
Oberstdorf niemcy

Oberstdorf – Alpy Algawskie

Bedąc w Oberstdorfie warto wybrać się na, któryś z tutejszych szlaków. W okolicach kolejki na Nebelhorn ma swój początek kilka tras. Moim zdaniem najłatwiejsza z nich prowadzi do Christlessee. Na przejście tam i z powrotem potrzeba ok. 2 godzin. Droga do jeziorka Christlessee nie jest zbyt wyczerpująca, idzie się generalnie po płaskim, nie ma tutaj wielu wzniesień. Jest trochę kamyczków, więc warto założyć buty do wędrówki górskiej. Po dojściu do jeziora można ruszyć w kierunku Spielmannsau. Zajmuje to około pół godziny. W tym uroczym miejscu można zatrzymać się na dłużej, aby  podziwiać piękno przyrody. Osoby lubiące wyzwania z kolei mogą podjąć się zdobycia Großer Krottenkopf, który jest najwyższym szczytem Alp Algawskich. Czas przejścia to jakieś 9-10 godzin, więc trzeba ruszyć z samego rana, aby zdążyć przed zmrokiem. Osobom wyruszającym w tym kierunku później zaleca się nocleg w Kempter Hutte.

Do Christlessee i Spielmannsau można dojechać autobusem (linia numer 8) z dworca autobusowego w Oberstdorfie.  Oto rozkład jazdy do Spielmannsau. Jest to prywatna linia autobusowa, więc w niej Bayern Ticket nie obowiązuje. Trzeba dodatkowo zapłacić za kurs w tym kierunku. W Spielmannsau w Berggasthof Spielmannsau można skorzystać z oferty gastronomicznej. Poza tym warto wejść na Rubihorn (1957 m n.p.m.) i na dwutysięcznik Fellhorn (2038 m n.p.m.) Wyższy ze szczytów leży przy  granicy z Austrią. Można na niego wjechać kolejką. Z dworca autobusowego w Oberstdorfie  kursują autobusy (linia 7) w kierunku Fellhornbahn.

Spielmannsau - atrakcja Bawarii
Spielmannsau
Atrkakcja Oberstdorfu - Christlessee
Christlessee

Heini-Klopfer-Skiflugschanze

Zapewne nazwa specjalnie nic Wam  nie mówi. Jest to mamucia skocznia narciarska. Na niej odbywały się między innymi Mistrzostwa Świata w lotach. Rekordzistą obiektu jest Słoweniec Domen Prevc, który uzyskał tutaj odległość 242,5m.  W 2018 roku jeszcze w normalnych przedpandemicznych czasach  miałem okazję przejść szlakiem z okolic kolejki na Nebelhorn do Heini-Klopfer-Skiflugschanze. Kupując bilet wstępu wjechałem windą na samą górę skoczni i mogłem zobaczyć cały ogromny obiekt z perspektywy skoczka narciarskiego. Poza tym super widoczki na otaczające skocznię Alpy Algawskie i znajdujące się w pobliżu jezioro Freibergsee. Obiekt zdecydowanie wart zobaczenia.

Freibergsee - bawarskie jezioro
Freibergsee
Oberstdorf - skocznia mamucia
skocznia do lotów w Oberstdorfie
Skocznia Heini-Klopfer-Skiflugschanze w Oberstdorfie
Heini-Klopfer-Skiflugschanze
Oberstdorf - szlak do skoczni do lotów

To już wszystko na dzisiaj na blogu Kierunek Bawaria. Zapraszam także na mojego Facebooka i Instagrama . Z góry dziękuję za każdy komentarz, polubienie na Facebooku i zaobserwowanie na Instagramie. Takie wsparcie bardzo motywuje do działania i do powstania kolejnych treści na blogu. 🙂

Leave a reply

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.