...

Oberammergau – pasja i alpejskie klimaty

Kilka słów o Oberammergau

Oberammergau leży nad rzeką Ammer, około 20 km od Garmisch-Partenkirchen i około 100 km od Monachium. Ta miejscowość i okolica ma bardzo dużo do zaoferowania zarówno dla osób lubiących chodzić po górach, jak i dla fanów architektury – o czym przekonacie się drodzy czytelnicy w dalszej części tego wpisu. W miasteczku tym byłem do tej pory dwukrotnie, ale z pewnością jeszcze tu wrócę.

Dojazd do Oberammergau

Do Oberammergau można dojechać pociągiem z Monachium czy z Garmisch-Partenkirchen, ale trzeba się przesiąść w Murnau na bezpośrednie połączenie do miejsca docelowego. Najlepszą opcją jest zakup biletu regionalnego Bayern Ticket.

Najsłynniejsze na świecie misterium pasyjne

Od prawie 400 lat w miasteczku Oberammergau odbywa się największe na świecie Misterium Męki Pańskiej. Raz na 10 lat wydarzenie to przyciąga setki tysięcy odwiedzających z całego świata. Misteria Pasyjne nawiązują do przysięgi złożonej w 1633 roku przez mieszkańców Oberammergau. Według legendy epidemia dżumy zdziesiątkowała w XVII wieku populację Bawarii. Prosząc o uchronienie od zarazy mieszkańcy obiecali Bogu raz na dziesięć lat wystawiać Pasję, o ile nikt nie umrze już z powodu epidemii dżumy. Ludność Oberammergau wywiązała się z przyrzeczenia i w 1634 roku wystawiła po raz pierwszy Misteria Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Później wspólnota zdecydowała, że misteria będą wystawiane w latach zakończonych zerem. 

42. Misteria Pasyjne miały się odbyć 16 maja 2020 roku. Jednak ze względu na pandemię wydarzenie to zostało przełożone na 2022 rok. Niezwykłością inscenizacji misterium pasyjnego w Oberammergau jest fakt, że w spektaklu mogą grać tylko osoby urodzone w Oberammergau albo  mieszkające tu od minimum 20 lat.

Lüftlmalerei – piękne malowane domy

Ta forma sztuki wywodzi się z południowych Niemiec i Tyrolu. Najwięcej przykładów  tego bawarskiego „street artu” możecie spotkać w Garmisch-Partenkirchen, Mittenwaldzie i Oberammergau. Malowidła te nakładane były na świeży tynk techniką fresku, dzięki czemu są one  trwałe, a kolory żywe przez długi czas. Przedstawiają one wydarzenia religijne, sztukę pasyjną, ale też wiele mówią o nazwiskach czy zawodach właścicieli domów. W Oberammergau urodził się Franz Seraph Zwinck,  który był najwybitniejszym przedstawicielem techniki  Lüftlmalerei.  Natomiast najsłynniejszym dziełem tego artysty jest Dom Piłata.

Oberammergau - miasto
Oberammergau
centrum miasta Oberammergau
centrum miasta
malowane domy w Bawarii
przy Kościele św. Piotra i Pawła  w Oberammergau
przy Kościele św. Piotra i Pawła w Oberammergau

A może by tak w góry?

Nad Oberammergau góruje szczyt Kofel (1342 m n.p.m.), który od razu rzuca się w oczy spacerując po miasteczku. Ale to oczywiście nie wszystko. Alpejskich szczytów do zdobycia jest tutaj więcej. Można  wejść na Großer Aufacker (1542 m n.p.m.), Pürschling (1566 m n.p.m.), Zahn (1615 m n.p.m.), Teufelstättkopf (1758 m n.p.m.) czy na Ettaler Manndl (1633 m n.p.m.). Są także dwie góry, na które można dostać się dzięki ułatwieniom. Na Laber (1682 m n.p.m.) można wjechać korzystając z LaberBergbahn. Widoki z góry Laber (1682 m n.p.m.) są imponujące i warte pieniędzy wydanych na bilet. Jest to także raj dla lotniarzy i paralotniarzy. Z kolei na Kolbensattel (1276 m n.p.m.) można wjechać kolejką krzesełkową Kolbensesselbahn. Widoczki nie są tak ciekawe jak ze szczytu Laber. Jeśli miałbym wybór, to wolałbym pieniądze wydać na bilet na kolejkę na wyższą z gór.

Oberammergau - szczczyt Kofel
górujący nad miastem szczyt Kofel (1342 m n.p.m.)
Oberammergau - szlaki górskie
można wejść na kilka górek
Kolbensesselbahn
 kolejka na Laber
kolejka na Laber
Laber - lotnie
Widok ze szczytu Laber
Laber

Kościół św. Piotra i Pawła w Oberammergau

Kościół Św. Piotra i Pawła to barokowy kościół katolicki z pięknymi wnętrzami wartymi obejrzenia. Obiekt ten został zbudowany wg. planów Józefa Schmuzera.

Kościół św. Piotra i Pawła w Oberammergau
Kościół św. Piotra i Pawła w Oberammergau

Piękna okolica

Warto udać się także do Ettal, gdzie znajduje się barokowy kompleks klasztorny. W tej samej miejscowości mieści się także słynny neobarokowy Pałac Linderhof – jeden z trzech zamków króla Ludwika II.  Nieco dalej, bo około 30 km od Oberammergau, mamy do wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO kościoła w Wies. Kościół pielgrzymkowy pod wezwaniem Biczowanego Zbawiciela w Wies (Wieskirche) to niezwykle malownicza rokokowa świątynia.  Obiekt ten należy do Szlaku Romantycznego (Romantische Straße). Szlak Romantyczny to trasa turystyczna w Niemczech, która łączy frankońskie miasto Würzburg z miasteczkiem Füssen (Allgäu).

To już wszystko na dzisiaj na blogu Kierunek Bawaria. Z góry dziękuję za każdy komentarz, polubienie na Facebooku i zaobserwowanie na Instagramie. Takie wsparcie bardzo motywuje do działania i do powstania kolejnych treści na blogu. 🙂

Leave a reply

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.