...

Bawaria – 10 szczytów w Alpach Bawarskich

Bawaria – góry w Niemczech z kolejkami górskimi

Południe Niemiec to raj dla górskich wędrowców. Mnóstwo tutaj szczytów górskich. W poniższym zestawieniu przedstawię 10 gór w Niemczech, które warto zobaczyć. Można na nie wjechać kolejkami górskimi, a bardziej zaawansowani wędrowcy mogą spróbować na nie wejść. W te miejsca można dojechać również komunikacją zbiorową z biletem Deutschlandticket (49 Euro Ticket – bilet miesięczny, który można anulować na kolejny miesiąc do dziesiątego dnia danego miesiąca), a z Bawarii także z Bayern Ticket. W zestawieniu celowo pominąłem Zugspitze (Bayerische Zugspitzbahn), która jest najdroższą kolejką górską w Bawarii.

1. Herzogstand. Jeden z najładniejszych widoków Bawarii.

Herzogstand- Alpy Niemieckie
Bawaria - Herzogstand

To miejsce jak w bajce. Przy dobrej pogodzie są tutaj niesamowite widoki. Herzogstand, Martinskopf i Heimgarten to trzy szczyty górskie, które można zdobyć w tej okolicy.

Płatny parking: Am Tanneneck 6, 82432 Kochel am See.

Dojazd pociągiem do Kochel, a następnie autobusem w kierunku: Walchensee Herzogstandbahn, Kochel a. See. Więcej informacji/cennik na stronie kolejki Herzogstandbahn. Przy kolejce znajduje się piękne Jezioro Walchensee, które jest dodatkową atrakcją.

2. Karwendel w miejscowości Mittenwald.

Karwendel - Atrakcja Bawarii
Karwendel - góra w Niemczech

Karwendel to druga pod względem wysokości kolejka linowa w Niemczech zaraz po Zugspitze. Więcej informacji o Karwendelbahn może przeczytać we wpisie o miasteczku Mittenwald.

Parking: Karwendelbahn, 82481 Mittenwald (płatny).

Jak dojechać pociągiem/autobusem do tej atrakcji Mittenwaldu? Musimy wysiąść na dworcu w miejscowości Mittenwald. Stąd już tylko kilkanaście minut na piechotę do kolejki na Karwendel. Bardziej szczegółowe info i cennik można znaleźć na oficjalnej stronie Karwendelbahn.

3. Bawaria. Tegelberg w Schwangau.

Tegelberg - Schwangau w Bawarii
Tegelberg - Bawaria góry

Płatny parking: Tegelbergbahn Talstation – Tegelbergstraße 33 – 87645 Schwangau

Jak dojechać pociągiem/autobusem do tej atrakcji Schwangau? Trzeba pociągiem dotrzeć do Füssen. Potem trzeba się przesiąść w autobus w kierunku Tegelbergbahn, Schwangau. Więcej informacji znajdziecie na stronie kolejki na Tegelberg. Od strony kolejki na Tegelberg jest bardzo ładny widok na słynny Zamek Neuschwanstein.

4. Kampenwand w Aschau im Chiemgau.

Alpy Bawarskie - Kampenwand
Kampenwand - Chiemsee

Parking: An der Bergbahn 8, 83229 Aschau im Chiemgau (zaraz przy stacji dolnej kolejki)

Do Aschau można dotrzeć pociągiem. Trzeba najpierw dojechać do miejscowości Prien am Chiemsee, gdzie musimy się przesiąść w pociąg w kierunku Aschau(Chiemgau). Aby dotrzeć do Kampenwandbahn musimy pokonać jeszcze dystans 2 kilometrów. Po więcej odsyłam na stronę kolejki na Kampenwand.

5. Taubenstein

Taubenstein - co warto zobaczyć w bawarii
Bawaria - Taubenstein

Płatny parking zaraz przy Taubensteinbahn: Spitzingstraße 12, 83727 Schliersee i Jeziorze Spitzingsee.

Jak dotrzeć pociągiem/autobusem w to miejsce? Trzeba dojechać pociągiem do Fischhausen-Neuhaus i przesiąść się w autobus jadący do Spitzing Taubensteinbahn, Schliersee. Więcej informacji o górskich wędrówkach w tym rejonie znajdziecie we wpisie na blogu poświęconemu Spitzingsee, a info i cennik znajdziecie na stronie kolejki na Taubenstein. Rejon Spitzingsee to idealne miejsce do górskich wędrówek. Do zdobycia jest tutaj aż sześć alpejskich szczytów: Aiplspitz (1759 m n.p.m.), Jägerkamp (1746 m n.p.m.), Miesing (1883 m n.p.m.), Rauhkopf (1689 m n.p.m.), Rotwand (1884 m n.p.m.) i Taubenstein (1692 m n.p.m.). Najłatwiejszy do zdobycia jest Rauhkopf.

6. Wank w Garmisch-Partenkirchen.

Bawaria - Wank w Garmisch-partenkirchen
Wank - bawaria atrakcje

Największymi atrakcjami Garmisch-Partenkirchen są najwyższy szczyt Niemiec Zugspitze i Wąwóz Partnachklamm. Nieco mniej znana jest góra Wank na, którą można wjechać kolejką. Warto skorzystać z tej opcji. Są tutaj piękne widoki na Alpy, Garmisch-Partenkirchen i skocznię znaną z Turnieju Czterech Skoczni.

Parking: Wankbahn, Wankbahnstraße 2, 82467 Garmisch-Partenkirchen

Trzeba dotrzeć pociągiem/autobusem do Garmisch-Partenkirchen. Z dworca musimy pokonać jeszcze dystans 2 kilometrów do stacji dolnej kolejki górskiej. Cennik i więcej informacji można znaleźć na stronie kolejki na Wank.

7. Bawaria. Szczyt Wendelstein.

Bawaria - Wendelstein
Wendelstein - atrakcja w niemczech

Na Wendelstein można dostać na dwa sposoby. Koleją linową, bądź koleją zębatą. Ta druga opcja jest dużo droższa. Jest to jedno z najładniejszych widokowo miejsc w południowej Bawarii.

Parking do kolejki linowej na Wendelstein: Osterhofen 90 in 83735 Bayrischzell.

Można tutaj dotrzeć pociągiem: Osterhofen(Oberbay). Następnie czeka nas około 10 minutowy spacer do stacji dolnej kolejki.

Paking do kolejki zębatej: Sudelfeldstr. 106 in 83098 Brannenburg

Jak dojechać tutaj pociągiem? Trzeba wysiąść na stacji: Brannenburg. Stąd jeszcze ponad 2 km do stacji Wendelstein-Zahnradbahn.

Więcej informacji o obu kolejkach na stronie Wendelsteinbahn.

8. Bawaria. Nebelhorn w Oberstdorfie.

Bawaria - Nebelhorn - atrakcja Bawarii
Bawaria - Nebelhorn w Oberstdorfie

Nebelhorn to największa atrakcja Oberstdorfu i Alp Algawskich. Stacja dolna kolejki na Nebelhorn (Nebelhornbahn, 87561 Oberstdorf) znajduje się w samym centrum miasteczka ( 1 km od dworca kolejowego). Auto zaparkować na jednym z parkingów w centrum miasta. Odsyłam także do wpisów o szlaku na Nebelhorn i atrakcjach Oberstdorfu. Więcej informacji znaleźć można również na stronie kolejki na Nebelhorn.

9. Brauneck w Lenggries.

Brauneck - góra w Bawarii
Brauneck - atrakcja Bawarii

Wystarczy nieco ponad godzina jazdy autem/pociągiem z Monachium i już mamy alpejskie widoczki. Jednym z takich miejsc jest Lenngries, gdzie znajduje się kolejka na szczyt Brauneck.

Parking: Brauneck Bergbahn, Gilgenhöfe 28, 83661 Lenggries

Z Monachium można dojechać bezpośrednio pociągiem do Lenggries. Stąd do stacji kolejki Brauneck Berbahn jeszcze 2 km do pokonania. Z przystanku przy dworcu w Lenggries odjeżdżają także autobusy w stronę stacji dolnej kolejki. Gdy chcemy skorzystać z takiej opcji musimy wysiąść na przystanku: Brauneckbahn, Lenggries. Autobusy w tym kierunku kursują niestety dosyć rzadko. Po więcej odsyłam na stronę kolejki na Braneck.

10. Wallberg nad Tegernsee.

Bawaria - Wallberg
Wallberg - Tegernsee

Jeśli chcecie mieć najładniejszy widok na Tegernsee to musicie koniecznie zobaczyć Wallberg. Podejście na sam szczyt nie należy do najłatwiejszych, więc jeśli chcecie zdobyć ten alpejski szczyt to nie zapomnijcie o dobrym obuwiu górskim, bo podejście po kamieniach nie jest wcale takie proste. Chętni mogą jeszcze wejść na Risserkogel i Setzberg.

Parking: Wallbergstraße 26, 83700 Rottach-Egern.

Aby dotrzeć do kolejki na Wallberg można dotrzeć do Tegerseee, gdzie trzeba przesiąść się w autobus w kierunku Wallbergbahn, Rottach-Egern.

Wiecej informacji znajdziecie również na stronie Wallbergbahn.

To już wszystko na dzisiaj na blogu Kierunek Bawaria. Zapraszam także na mojego Facebooka i Instagram. Z góry dziękuję za każdy komentarz, polubienie i zaobserwowanie w Social Mediach. Takie wsparcie bardzo motywuje do działania i do powstania kolejnych treści na blogu.🙂

Leave a reply

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.